воўк

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego

воўк (język białoruski)[edytuj]

воўк (1.1)
transliteracja:
voŭk
wymowa:
?/i
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męski

(1.1) zool. Canis lupus[1], wilk[2]
odmiana:
(1.1)[3]
przykłady:
(1.1) Воўк мяняе шкуру, але не нораў.Wilk zmienia skórę, ale nie obyczaje.
składnia:
kolokacje:
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. ваўчаня n, ваўчанё n, ваўкаўё n
forma żeńska ваўчыца ż, ваўчыха ż
przym. воўчы
związki frazeologiczne:
біты воўквоўк у авечай шкурывоўкам глядзецьмарскі воўкшукаць як воўк даўбешкі / шукаць як воўк доўбніprzysłowia i powiedzenia: аб воўку памоўка, а воўк тут / пра воўка памоўка, а воўк і тутвоўк ваўка нідзе яшчэ не з’еўвоўк да лесу цягнявоўк не пастух, а свіння не агародніцавоўк сабаку не радня / воўк казе не таварышвоўк у лесе здохвоўк сабакі ні баіцца, алі зьвягі ні любявоўка ногі кормяцьваўкоў баяцца - у лес не хадзіцьдай божа нашаму цяляці воўка спаймаціработа ня воўк, у лес ні ўцячэі воўк сыты, і козы цэлыя / і каза цэлая, і воўк сытычалавек чалавеку воўк
etymologia:
uwagi:
(1.1) zobacz też: Indeks ssaków w języku białoruskim
źródła:
  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło „Canis lupus” w: Wikispecies – otwarty, wolny katalog gatunków, Wikimedia.
  2. Hasło „воўк” w: Teresa Jasińska, Albert Bartoszewicz, Kieszonkowy słownik białorusko-polski, polsko-białoruski, Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, Warszawa 2007, ISBN 978-83-214-1364-8, s. 67.
  3. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Hasło „воўк” w: slounik.org: беларускія слоўнікі і энцыкляпэдыі.