Aneks:Język fiński - odmiana rzeczowników i przymiotników/4

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deklinacja typu 4.[edytuj]

Zakończone na –kko/-kkö.


zakończone na -o zakończone na -ö
przypadki lp lm
mianownik laatik‧ko laatik‧ot
dopełniacz laatik‧on laatik‧kojen
laatik‧oiden
laatik‧oitten
laatik‧oin1
partitivus laatik‧koa laatik‧koja
laatik‧oita
inessivus laatik‧ossa laatik‧oissa
elativus laatik‧osta laatik‧oista
illativus laatik‧koon laatik‧koihin
laatik‧oihin
adessivus laatik‧olla laatik‧oilla
ablativus laatik‧olta laatik‧oilta
allativus laatik‧olle laatik‧oille
essivus laatik‧kona laatik‧koina
translativus laatik‧oksi laatik‧oiksi
instructivus - laatik‧oin
abessivus laatik‧otta laatik‧oitta
comitativus - laatik‧koine-
1) przestarzałe
przypadki lp lm
mianownik metsik‧kö metsik‧öt
dopełniacz metsik‧ön metsik‧köjen
metsik‧öiden
metsik‧öitten
metsik‧öin1
partitivus metsik‧köä metsik‧köjä
metsik‧öitä
inessivus metsik‧össa metsik‧öissa
elativus metsik‧östa metsik‧öista
illativus metsik‧köön metsik‧köihin
metsik‧öihin
adessivus metsik‧öllä metsik‧öillä
ablativus metsik‧öltä metsik‧öiltä
allativus metsik‧ölle metsik‧öille
essivus metsik‧könä metsik‧köinä
translativus metsik‧öksi metsik‧öiksi
instructivus - metsik‧öin
abessivus metsik‧öttä metsik‧öittä
comitativus - metsik‧köine-
1) przestarzałe