Wikisłownikarz:Qurqa~plwiktionary/Brudnopis2

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego

Łotewski[edytuj]

Auseklis (īstajā vārdā Miķelis Krogzemis) – latviešu dzejnieks, pedagogs, publicists. Pirmās latviešu nacionālā tautiskās atmodas ideju paudējs.

Biogrāfija[edytuj]

Dzimis 1850. gada 18. septembrī saimnieka ģimenē Ungurpils Sīpolos.

Mācījies Alojas draudzes skolā, vēlāk – Ērgļu draudzes skolā, te iepazinies ar Jurjānu ģimeni un ar jaunlatviešu idejām. 1868.–1871. gadā mācījies Jāņa Cimzes skolotāju seminārā Valkā, aizrāvies ar Rietumeiropas Rietumeiropas literatūru un apgaismotāju filozofiju.

1871. gadā sācis strādāt Jaunpiebalgas draudzes skolā, bet konfliktu dēļ ar mācītāju no turienes aizgājis un darbu turpinājis Cēsu draudzes skolā, pēc tam ieguvis darbu Lielvārdē, kur iesaistījies sabiedriskajā dzīvē – organizējis teātra izrādes, piedalījies 1. vispārējos dziesmu svētkos. Dedzīgās sabiedriskās darbības un dumpīgās dzejas dēļ atkal radušies konflikti ar vietējo mācītāju.
Mēģinājis iegūt darbu Vecpiebalgā, kur darbojās aizrautīgais nacionālās atmodas darbinieks Kronvaldu Atis, bet tas nav izdevies.
Mēģinājis saistīties ar R. Tomsona fabrikas skolu Rīgā. 1874. gadā Latvijā vairs darbu atrast nevarēdams, devies uz Pēterburgu. Arī mainījis darba vietas, taču literārā darbība nav pārtrūkusi. Nozīmīga bijusi iepazīšanās ar komponistu un dzejnieku Baumaņu Kārli. Auseklis darbojies satīriskajā žurnālā Dunduri. 1879. gadā saslimis ar tīfu, un tā pāragri pārtrūcis viņa mūžs. Miris Pēterburgā, apbedīts Alojas kapos. Mirstīgo atlieku pārvešana uz dzimteni izvērtusies par grandiozu tautas manifestāciju. 1898. gadā Alojā uzcelts piemineklis.

Publikācijas[edytuj]

Pirmā publikācijaKuplejas no bizmaņiem laikrakstā Baltijas Vēstnesis 1872. gadā. Visnozīmīgākais ir Ausekļa devums dzejā tautiskās atmodas ideju paudējā (dzejolis Gaismas pils). Plaši izmanto folkloras motīvus, dzeja ir tēlaina, spilgta, emocionāla. Satīriska dzeja izsmej tumsonību, pārvācošanos, gara trulumu, apkaro muižniecību.
Zenta Mauriņa: „Viņa dzejā runā jauna tauta, kas sevī jūt neizsīkstošus spēkus, ko vēl šaubu rūsa nav skārusi un lielas vilšanās nav nogurdinājušas, tauta, kas grib sev radīt spožu nākotni.”

Auseklis - z łotewskiej wikipedii

Turecki[edytuj]

Ayfer Tunç (d. 1964, Adapazarı), Türk yazardır. Öyküleri ve bir dönem çok satan anı kitabı Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek ile tanınır.

Erenköy Kız Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Edebiyat üzerine ilk yazılarını 1983 yılından itibaren çeşitli dergilerde yayımladı. 1989 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Yunus Nadi Öykü Armağanı'na katıldı, "Saklı" adlı öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. 1999-2004 yılları arasında Yapı Kredi Yayınları'nda yayın yönetmeni olarak görev yaptı. 2003 yılında altı Balkan ülkesinin katılımıyla düzenlenen Balkanika Ödülü'nü kazandı. Kitap-lık, Hayalet Gemi, Öküz vb. dergilerde yazmayı sürdürmekte ve kitapları Can Yayınlarınca yayımlanmaktadır.

Ayfer Tunç - z tureckiej wikipedii