Aneks:Język islandzki - odmiana rzeczowników mocnych rodzaju nijakiego typu (-s, --)

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
íslenska Flag of Iceland.svg islandzki
Gramatyka języka islandzkiego

Odmiana rzeczowników mocnych rodzaju nijakiego typu (-s, --)[edytuj]

Rzeczowniki rodzaju nijakiego w języku islandzkim odmieniają się wyłącznie według mocnej deklinacji. Charakterystyczna jest końcówka -s w dopełniaczu liczy pojedynczej oraz forma mianownika liczby mnogiej identyczna z mianownikiem liczby pojedynczej. Ponadto występuje kilka podtypów tej odmiany, w których obserwuje się pewne oboczności końcówki i rdzenia rzeczowników.

Końcówki[edytuj]

lp nieokr. lm nieokr. lp określona lm określona
M - - -ið -in
B - - -ið -in
C -i -um -inu -unum
D -s -a -sins -anna

Przykłady[edytuj]

lp nieokr. lm nieokr. lp określona lm określona
M blóm blóm blóm blómin
B blóm blóm blóm blómin
C blómi blómum blóminu blómunum
D blóms blóma blómsins blómanna

Podtypy[edytuj]

lp nieokr. lm nieokr. lp określona lm określona
M ber ber ber berin
B ber ber ber berin
C beri berjum berinu berjunum
D bers berja bersins berjanna

Rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na .

lp nieokr. lm nieokr. lp określona lm określona
M tré tré tréð trén
B tré tré tréð trén
C tré trm trénu trnum
D trés tra trésins trnna

Rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na -i zachowują ją w trakcie deklinacji, poza jedynie celownikiem i dopełniaczem liczby mnogiej.

lp nieokr. lm nieokr. lp określona lm określona
M snæri snæri snærið snærin
B snæri snæri snærið snærin
C snæri snærum snærinu snærunum
D snæris snæra snærisins snæranna

Rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na -ur zachowują ją w trakcie deklinacji, poza jedynie celownikiem i dopełniaczem liczby mnogiej, gdzie ulegają skróceniu do -r.

lp nieokr. lm nieokr. lp określona lm określona
M veður veður veðr veðrin
B veður veður veðr veðrin
C veðri veðrum veðrinu veðrunum
D veðurs veðra veðursins veðranna

Jeżeli w ostatniej sylabie rdzenia rzeczownika występuje litera a, to w mianowniku, bierniku i celowniku liczby mnogiej zamienia się ona w ö.

lp nieokr. lm nieokr. lp określona lm określona
M frumlag frumlög frumlag frumlögin
B frumlag frumlög frumlag frumlögin
C frumlagi frumlögum frumlaginu frumlögunum
D frumlags frumlaga frumlagsins frumlaganna