Aneks:Język galicyjski - koniugacja czasownika xogar

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Według tego paradygmatu odmieniają się czasowniki pierwszej koniugacji, których temat kończy się literą g: przed końcówkami zaczynającymi się od litery e następuje zamiana g > gu

Koniugacja czasownika xogar
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Indicativo
presente xogo xogas xoga xogamos xogades xogan
copretérito / imperfecto xogaba xogabas xogaba xogabamos xogabades xogaban
pretérito / perfecto xoguei xogaches xogou xogamos xogastes xogaron
antepretérito / pluscuamperfecto xogara xogaras xogara xogaramos xogarades xogaran
futuro xogarei xogarás xogará xogaremos xogaredes xogarán
pospretérito / condicional xogaría xogarías xogaría xogariamos xogariades xogarían
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Subxuntivo
presente xogue xogues xogue xoguemos xoguedes xoguen
pretérito xogase xogases xogase xogásemos xogásedes xogasen
futuro xogar xogares xogar xogarmos xogardes xogaren
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Imperativo
--- xoga --- --- xogade ---
Infinitivo conxugado xogar xogares xogar xogarmos xogardes xogaren
Formas nominais
bezokolicznik – infinitivo xogar
imiesłów czynny – xerundio xogando
imiesłów bierny – participio xogado