Aneks:Język galicyjski - koniugacja czasownika sacar

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Według tego paradygmatu odmieniają się czasowniki pierwszej koniugacji, których temat kończy się literą c: przed końcówkami zaczynającymi się od litery e następuje zamiana c > qu

Koniugacja czasownika sacar
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Indicativo
presente saco sacas saca sacamos sacades sacan
copretérito / imperfecto sacaba sacabas sacaba sacabamos sacabades sacaban
pretérito / perfecto saquei sacaches sacou sacamos sacastes sacaron
antepretérito / pluscuamperfecto sacara sacaras sacara sacaramos sacarades sacaran
futuro sacarei sacarás sacará sacaremos sacaredes sacarán
pospretérito / condicional sacaría sacarías sacaría sacariamos sacariades sacarían
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Subxuntivo
presente saque saques saque saquemos saquedes saquen
pretérito sacase sacases sacase sacásemos sacásedes sacasen
futuro sacar sacares sacar sacarmos sacardes sacaren
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Imperativo
--- saca --- --- sacade ---
Infinitivo conxugado sacar sacares sacar sacarmos sacardes sacaren
Formas nominais
bezokolicznik – infinitivo sacar
imiesłów czynny – xerundio sacando
imiesłów bierny – participio sacado