Aneks:Język galicyjski - koniugacja II

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koniugacja czasowników regularnych zakończonych w bezokoliczniku na [-ER]
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Indicativo
presente como comes come comemos comedes comen
copretérito / imperfecto comía comías comía comiamos comiades comían
pretérito / perfecto comín comiches comeu comemos comestes comeron
antepretérito / pluscuamperfecto comera comeras comera comeramos comerades comeran
futuro comerei comerás comerá comeremos comeredes comerán
pospretérito / condicional comería comerías comería comeriamos comeriades comerían
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Subxuntivo
presente coma comas coma comamos comades coman
pretérito comese comeses comese comésemos comésedes comesen
futuro comer comeres comer comermos comerdes comeren
Liczba – Número pojedyncza – singular mnoga – plural
Osoba – Persoa pierwsza druga trzecia pierwsza druga trzecia
Imperativo
--- come --- --- comede ---
Infinitivo conxugado comer comeres comer comermos comerdes comeren
Formas nominais
bezokolicznik – infinitivo comer
imiesłów czynny – xerundio comendo
imiesłów bierny – participio comido