Aneks:Język fiński - odmiana rzeczowników i przymiotników/3

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deklinacja typu 3.[edytuj]

Rzeczowniki z wygłosowym -ao, -eo, -io, -iö, -ie, -oe; dopełniacz liczby mnogiej zakończony na -[V]iden/-[V]itten; illatyw lp: –[V]n.

-io/-iö[edytuj]

zakończone na -io zakończone na -iö
przypadki lp lm
mianownik autio autio‧t
dopełniacz autio‧n autio‧iden
autio‧itten
autio‧in1
partitivus autio‧ta
autio‧a1
autio‧ita
inessivus autio‧ssa autio‧issa
elativus autio‧sta autio‧ista
illativus autio‧on autio‧ihin
adessivus autio‧lla autio‧illa
ablativus autio‧lta autio‧ilta
allativus autio‧lle autio‧ille
essivus autio‧na autio‧ina
translativus autio‧ksi autio‧iksi
instructivus - autio‧in
abessivus autio‧tta autio‧itta
comitativus - autio‧ine-
1) przestarzałe
przypadki lp lm
mianownik eliö eliö‧t
dopełniacz eliö‧n eliö‧iden
eliö‧itten
eliö‧in1
partitivus eliö‧tä
eliö‧ä1
eliö‧itä
inessivus eliö‧ssä eliö‧issä
elativus eliö‧stä eliö‧istä
illativus eliö‧ön eliö‧ihin
adessivus eliö‧llä eliö‧illä
ablativus eliö‧ltä eliö‧iltä
allativus eliö‧lle eliö‧ille
essivus eliö‧nä eliö‧inä
translativus eliö‧ksi eliö‧iksi
instructivus - eliö‧in
abessivus eliö‧ttä eliö‧ittä
comitativus - eliö‧ine-
1) przestarzałe

-ao/-eo[edytuj]

zakończone na -ao zakończone na -eo
przypadki lp lm
mianownik kaakao kaakao‧t
dopełniacz kaakao‧n kaakao‧iden
kaakao‧itten
kaakao‧in1
partitivus kaakao‧ta
kaakao‧a1
kaakao‧ita
inessivus kaakao‧ssa kaakao‧issa
elativus kaakao‧sta kaakao‧ista
illativus kaakao‧on kaakao‧ihin
adessivus kaakao‧lla kaakao‧illa
ablativus kaakao‧lta kaakao‧ilta
allativus kaakao‧lle kaakao‧ille
essivus kaakao‧na kaakao‧ina
translativus kaakao‧ksi kaakao‧iksi
instructivus - kaakao‧in
abessivus kaakao‧tta kaakao‧itta
comitativus - kaakao‧ine-
1) przestarzałe
przypadki lp lm
mianownik rodeo rodeo‧t
dopełniacz rodeo‧n rodeo‧iden
rodeo‧itten
rodeo‧in1
partitivus rodeo‧ta
rodeo‧a1
rodeo‧ita
inessivus rodeo‧ssa rodeo‧issa
elativus rodeo‧sta rodeo‧ista
illativus rodeo‧on rodeo‧ihin
adessivus rodeo‧lla rodeo‧illa
ablativus rodeo‧lta rodeo‧ilta
allativus rodeo‧lle rodeo‧ille
essivus rodeo‧na rodeo‧ina
translativus rodeo‧ksi rodeo‧iksi
instructivus - rodeo‧in
abessivus rodeo‧tta rodeo‧itta
comitativus - rodeo‧ine-
1) przestarzałe

-ie/-oe[edytuj]

zakończone na -ie zakończone na -oe
przypadki lp lm
mianownik collie collie‧t
dopełniacz collie‧n collie‧iden
collie‧itten
collie‧in1
partitivus collie‧ta
collie‧a1
collie‧ita
inessivus collie‧ssa collie‧issa
elativus collie‧sta collie‧ista
illativus collie‧en collie‧ihin
adessivus collie‧lla collie‧illa
ablativus collie‧lta collie‧ilta
allativus collie‧lle collie‧ille
essivus collie‧na collie‧ina
translativus collie‧ksi collie‧iksi
instructivus - collie‧in
abessivus collie‧tta collie‧itta
comitativus - collie‧ine-
1) przestarzałe
przypadki lp lm
mianownik aaloe aaloe‧t
dopełniacz aaloe‧n aaloe‧iden
aaloe‧itten
aaloe‧in1
partitivus aaloe‧ta
aaloe‧a1
aaloe‧ita
inessivus aaloe‧ssa aaloe‧issa
elativus aaloe‧sta aaloe‧ista
illativus aaloe‧en aaloe‧ihin
adessivus aaloe‧lla aaloe‧illa
ablativus aaloe‧lta aaloe‧ilta
allativus aaloe‧lle aaloe‧ille
essivus aaloe‧na aaloe‧ina
translativus aaloe‧ksi aaloe‧iksi
instructivus - aaloe‧in
abessivus aaloe‧tta aaloe‧itta
comitativus - aaloe‧ine-
1) przestarzałe