Aneks:Język fiński - odmiana rzeczowników i przymiotników/19

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deklinacja typu 19.[edytuj]

Zakończone na spółgłoskę; dopełniacz lp: -[C]en; partitivus lp: -ta/tä; wyrazy zakończone na –tar/-tär podlegają wymianie stóp typu C.

Bez wymiany[edytuj]

zawiera samogłoski tylne zawiera samogłoski przednie
przypadki lp lm
mianownik sisar sisar‧et
dopełniacz sisar‧en sisar‧ien
sisar‧ten
partitivus sisar‧ta sisar‧ia
inessivus sisar‧essa sisar‧issa
elativus sisar‧esta sisar‧ista
illativus sisar‧een sisar‧iin
adessivus sisar‧ella sisar‧illa
ablativus sisar‧elta sisar‧ilta
allativus sisar‧elle sisar‧ille
essivus sisar‧ena sisar‧ina
translativus sisar‧eksi sisar‧iksi
instructivus - sisar‧in
abessivus sisar‧etta sisar‧itta
comitativus - sisar‧ine-
przypadki lp lm
mianownik sävel sävel‧et
dopełniacz sävel‧en sävel‧ien
sävel‧ten
partitivus sävel‧tä sävel‧iä
inessivus sävel‧essä sävel‧issä
elativus sävel‧estä sävel‧istä
illativus sävel‧een sävel‧iin
adessivus sävel‧ellä sävel‧illä
ablativus sävel‧eltä sävel‧iltä
allativus sävel‧elle sävel‧ille
essivus sävel‧enä sävel‧inä
translativus sävel‧eksi sävel‧iksi
instructivus - sävel‧in
abessivus sävel‧että sävel‧ittä
comitativus - sävel‧ine-

C[edytuj]

zawiera samogłoski tylne zawiera samogłoski przednie
przypadki lp lm
mianownik tatar tattar‧et
dopełniacz tattar‧en tattar‧ien
tatar‧ten
partitivus tatar‧ta tattar‧ia
inessivus tattar‧essa tattar‧issa
elativus tattar‧esta tattar‧ista
illativus tattar‧een tattar‧iin
adessivus tattar‧ella tattar‧illa
ablativus tattar‧elta tattar‧ilta
allativus tattar‧elle tattar‧ille
essivus tattar‧ena tattar‧ina
translativus tattar‧eksi tattar‧iksi
instructivus - tattar‧in
abessivus tattar‧etta tattar‧itta
comitativus - tattar‧ine-
przypadki lp lm
mianownik tytär tyttär‧et
dopełniacz tyttär‧en tyttär‧ien
tytär‧ten
partitivus tytär‧tä tyttär‧iä
inessivus tyttär‧essä tyttär‧issä
elativus tyttär‧estä tyttär‧istä
illativus tyttär‧een tyttär‧iin
adessivus tyttär‧ellä tyttär‧illä
ablativus tyttär‧eltä tyttär‧iltä
allativus tyttär‧elle tyttär‧ille
essivus tyttär‧enä tyttär‧inä
translativus tyttär‧eksi tyttär‧iksi
instructivus - tyttär‧in
abessivus tyttär‧että tyttär‧ittä
comitativus - tyttär‧ine-

*[edytuj]

przypadki lp lm
mianownik kymmen‧en kymmen‧et
dopełniacz kymmen‧en kymmen‧ien
kymmen‧ten
partitivus kymmen‧tä kymmen‧iä
inessivus kymmen‧essä kymmen‧issä
elativus kymmen‧estä kymmen‧istä
illativus kymmen‧een kymmen‧iin
adessivus kymmen‧ellä kymmen‧illä
ablativus kymmen‧eltä kymmen‧iltä
allativus kymmen‧elle kymmen‧ille
essivus kymmen‧enä kymmen‧inä
translativus kymmen‧eksi kymmen‧iksi
instructivus - kymmen‧in
abessivus kymmen‧että kymmen‧ittä
comitativus - kymmen‧ine-