Aneks:Język niemiecki - koniugacja słaba

Z Wikisłownika – wolnego, wielojęzycznego słownika
Skocz do: nawigacja, szukaj

Spis treści aneksu | Język niemiecki | hasła w języku niemieckim

Odmiana czasowników "słabych", czyli nie zmieniających tematu, oraz mających regularną odmianą w czasach przeszłych. W przypadku, gdy temat czasownika kończy się na literę "t" lub "d", przed końcówkę zaczynającą się spółgłoską należy dodać literę "e", np. arbeit-e-st.

Uwaga: w słownikach podaje się 3 formy czasownika: bezokolicznik w tabelce: "INF"), formę czasu przeszłego Imperfekt 1 osoby liczby pojedynczej ("IMP") oraz formę imiesłowu przeszłego Partizip II ("PP") oraz słówko posiłkowe haben lub sein. Przykładowo, dla czasownika machen podaje się:

machen, machte, (haben) gemacht

Niekiedy, dla uproszczenia, zamiast haben pojawia się tylko h, a zamiast sein - s. W Wikisłowniku piszemy zawsze pełny czasownik posiłkowy.

Tryb przypuszczający i oznajmujący czasu przeszłego Imperfekt dla tej grupy czasowników jest taki sam.


Forma Liczba pojedyncza
Singular
Liczba mnoga
Plural
1 os.
ich
2 os.
du
3 os.
er, sie, es
1 os.
wir
2 os.
ihr
3 os.
sie, Sie
Bezokolicznik
Infinitiv
INF ~en
(zu) machen
Czas teraźniejszy
Präsens
~e
mache
~st
machst
~t
macht
~en
machen
~t
macht
~en
machen
Czas przeszły
Imperfekt
IMP ~te
machte
~test
machtest
~te
machte
~ten
machten
~tet
machtet
~ten
machten
Czas przeszły
Perfekt
haben / sein + PP ge~t
habe gemacht
ge~t
hast gemacht
ge~t
hat gemacht
ge~t
haben gemacht
ge~t
habt gemacht
ge~t
haben gemacht
Czas zaprzeszły
Plusquamperfekt
hatte / war + PP ge~t
hatte gemacht
ge~t
hattest gemacht
ge~t
hatte gemacht
ge~t
hatten gemacht
ge~t
hattet gemacht
ge~t
hatten gemacht
Czas przyszły niedokonany
Futur I
werden + INF ~en
werde machen
~en
wirst machen
~en
wird machen
~en
werden machen
~en
werdet machen
~en
werden machen
Czas przyszły dokonany
Futur II
werden + PP + haben / sein ge~t
werde gemacht haben
ge~t
wirst gemacht haben
ge~t
wird gemacht haben
ge~t
werden gemacht haben
ge~t
werdet gemacht haben
ge~t
werden gemacht haben
Tryb rozkazujący
Imperativ
- ~(e)
mach, mache
- ~en
machen (wir)
~t
macht
~en
machen (Sie)
Tryb przypuszczający, czas teraźniejszy
Konjunktiv, Präsens
~e
mache
~est
machest
~e
mache
~en
machen
~et
machet
~en
machen
Tryb przypuszczający, czas przeszły
Konjunktiv, Perfekt
habe / sei + PP ge~t
habe gemacht
ge~t
habest gemacht
ge~t
habe gemacht
ge~t
haben gemacht
ge~t
habet gemacht
ge~t
haben gemacht
Tryb przypuszczający, czas zaprzeszły
Konjunktiv, Plusquamperfekt
hätte / wäre + PP ge~t
hätte gemacht
ge~t
hättest gemacht
ge~t
hätte gemacht
ge~t
hätten gemacht
ge~t
hättet gemacht
ge~t
hätten gemacht
Tryb przypuszczający, czas przyszły niedokonany
Konjunktiv, Futur I
werde + INF ~en
werde machen
~en
werdest machen
~en
werde machen
~en
werden machen
~en
werdet machen
~en
werden machen
Tryb przypuszczający, czas przyszły dokonany
Konjunktiv, Futur II
werde + PP + haben / sein ge~t
werde gemacht haben
ge~t
werdest gemacht haben
ge~t
werde gemacht haben
ge~t
werden gemacht haben
ge~t
werdet gemacht haben
ge~t
werden gemacht haben
Imiesłów czynny*
Partizip I
m ~end
machend
~ende
machende
f ~ende
machende
n ~end(es)
machend(es)
Imiesłów bierny*
Partizip II
m, PP ge~t
gemacht
ge~te
gemachte
f ge~te
gemachte
n ge~t(es)
gemacht(es)